napis rok norwidowski

27 listopada 2020 roku Sejm Rzeczypospolitej ustanowił patronów obecnego roku. Obok kard. Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza uhonorowano tym wyróżnieniem i Cypriana Kamila Norwida. Jak czytamy w uzasadnieniu tego wyboru, Izba podjęła uchwałę w związku z 200-setną rocznicą urodzin tego wybitnego poety, dramatopisarza, prozaika i myśliciela, a także artysty sztuk pięknych. W uznaniu dla „twórczego wkładu Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, który to wkład jest ogromny, na wielu polach decydujący”, a ponadto za odwołania do narodowej i ogólnoeuropejskiej tradycji, a także odważne nowatorstwo.

W całym kraju w różnej formie i skali odbywają się uroczystości związane z tym faktem.  Uczniowie i nauczyciele naszego liceum, we współpracy z XIX Liceum Ogólnokształcącym im. Mariana Mokwy, a także Instytutem Filologii Polskiej, Gdańskim Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, Kołem Naukowym Pozytywnie Zakręconych przez dwa miesiące przygotowywali projekt naukowo-edukacyjny, którego zwieńczeniem jest „Dzień z Norwidem na Uniwersytecie Gdańskim”.

26 listopada br. w auli 1.43 Wydziału Filologicznego w godzinach od 9:00 do15:00 zaprezentują się literaturoznawcy, studenci i licealiści, którzy spróbują podzielić się efektami namysłu nad wielowymiarową twórczością Norwida i jej recepcją. Różne stylistyki, narracje i narzędzia posłużą prezentacji artystycznego fenomenu wieszcza. W programie, oprócz wystąpień pracowników naukowych i studentów UG znajdują się recytacje, inscenizacja jednoaktówki „Słodycz”, występy chóru i solistów, projekcja filmu S. i T. Quay „Vade-mecum”, ekspozycja grafik Norwida, prezentacja norwidianów z zasobów BUG, instalacje inspirowane twórczością i biografią artysty, wystawa efektów interdyscyplinarnego projektu „Norwid”.

Serdecznie zapraszamy!
Notatkę prasową przygotowała dr Sylwia Karpowicz-Słowikowska