Od 2019 roku uczniowie XLOD biorą udział w  projekcie „PO WER. Czas na młodzież.” W chwili obecnej trwa druga edycja tego przedsięwzięcia.  Czym jest? Jakie są cele? Czy warto?

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej i realizowany przez partnera wiodącego gdańskie Stowarzyszenie Morena.  Głównym celem projektu jest rozwój kompetencji społecznych poprzez warsztaty oraz  realizację stworzonego przez uczestników projektu społecznego, na który dodatkowo uczniowie zdobywają grant pieniężny.

W ramach projektu uczestnicy doskonalą kompetencje społeczne w różnych dziedzinach, w tym: umiejętność pracy w grupie, przewodzenia innym osobom, motywowania innych, wypracowywania kompromisów czy przyjmowania konstruktywnej krytyki.

Cały projekt zakładający warsztaty, wyjazdy, kursy kwalifikowane oraz realizację projektu społecznego trwać będzie najprawdopodobniej jeszcze przez kilka miesięcy.

W ramach możliwość bezpłatnego uczestniczenia  w projekcie  uczniowie realizują również wolontariat na terenie szkoły. Wynosi 50 godzin i  jest on realizowany do końca trwania projektu.

Do tej pory (przez sytuację pandemiczną, a co za tym idzie zamknięcie szkół, instytucji; niemożność realizacji projektu itd.) uczestnicy brali udział w wyjeździe warsztatowym do Starej Kiszewy, gdzie m.in razem ze swoją grupą tworzyli projekt społeczny (wyjazd miał miejsce 26-28.05.2021) oraz intensywnie się integrowali. Między 16-18.06 odbyły się warsztaty  o odpowiedzialnym podróżowaniu oraz wyznaczaniu priorytetów z genialną Anią Książek - twórczynią Exchange the World (możecie zobaczyć tutaj:  https://www.facebook.com/exchangetheworld.info lub https://www.exchangetheworld.info

Projekt wymaga z całą pewnością pełnego zaangażowania, samodyscypliny, podejmowania czasami trudnych wyzwań. Jest również czasochłonny i długotrwały. Mimo to w drugiej edycji projektu bierze udział 54 uczniów XLOD!

Poniżej krótka fotorelacja z wyjazdu warsztatowego oraz warsztatów.

Magdalena Zajkowska
Kamila Skalska