Ważnym elementem w trakcie procesu wychowawczego każdego człowieka zaraz po rodzinie jest środowisko szkolne. To na barkach szkoły spoczywa wiele zadań związanych właśnie z kształtowaniem osobowości młodego człowieka. To w jej murach młody człowiek spędza znaczącą część swojego życia.
Jednym z kluczowych zadań szkoły jest wsparcie ucznia w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „kim jestem”, „jaka jest moja rola w otaczającym mnie świecie”. W poszukiwaniu własnej tożsamości pomaga często również tradycja, która wykształca się w szkole przez lata. Chodź nasze liceum jest stosunkowo „młode”, to szkoła ma swoją długoletnią historię, którą upamiętniamy (gablocie na pierwszym piętrze przy sali historycznej). Dlatego w tym artykule przedstawię zaledwie jej zarys:
1.09.1946 – Zorganizowanie Szkoły Podstawowej nr 31 we Wrzeszczu przy Marchlewskiego, kierownikiem szkoły zostaje p. Teofil Karwowski.
15.06.1967 – Otwarcie nowego gmachu Szkoły Podstawowej nr 31 przy ul. Kościuszki 8b, dyrektorem szkoły zostaje p. Bronisław Tatarewicz.
19.09.1970 – Nadanie Szkole Podstawowej nr 31 imienia pułk. Stanisława Dąbka.
1.09.1999 – Powstaje Zespół Szkół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 18 (Szkoła Podstawowa nr 31 i Gimnazjum nr 25).
1.09.2002 – Wygaśnięcie Szkoły Podstawowej nr 31, przestaje istnieć ZKPiG nr 18; zostaje Gimnazjum nr 25.
1.09.2017 – Przekształcenie w X Liceum Ogólnokształcące, dyrektorem szkoły zostaje Anna Meller.
Tak jak ludzie mają swoje wspomnienia, tak i szkoła pamięta wiele historii ludzkich wzlotów i upadków, przyjaźni i trudności. Dzisiaj, ale i każdego dnia: pracownicy, nauczyciele, uczniowie, póki będziemy trwać jako społeczność, tworzyć będziemy nową historię, która w murach naszej szkoły zostanie na zawsze.
Magdalena Zajkowska