Zapraszamy serdecznie do kolejnej edycji akcji "Cyrkuluj książeczko". W dniach 03.12- 18.12 zachęcamy do przyniesienia książek do specjalnego pudła w naszej szkolnej bibliotece.
Zależy nam na tym, aby młodzież przyniosła książki, z których już wyrosła. Posłużą one młodszym pokoleniom. Książki wzbogacą bibliotekę szkolną, a przede wszystkim oddziały dziecięce w szpitalach. Bądź matką i ojcem tego przedsięwzięcia, bo:
„Sukces ma wielu ojców”
Anna Kalicka z klasy 2C - koordynator akcji
Magdalena Zegarlińska - opiekun akcji
Opis akcji poniżej:
Akcja powstała z inspiracji epizodu jaki zdarzył się w aptece Zdrowie w Żukowie. Kierowniczka apteki mając w domu remont musiała przejrzeć swoją biblioteczkę. Znalazła kilkanaście książek dziecięcych, które już jej nie będą potrzebne. Jej najmłodsze dziecko zdaje w tym roku maturę. Zabrała te książki do apteki i położyła na stoliku dla dzieci. Gdy książka spodobała się jakiemuś dziecku zdarzało się, że pytano czy mogą sobie zabrać daną książkę.
Zainspirowało mnie to do stworzenia takich możliwości w innych punktach gdzie przychodzą rodzice z dziećmi. Pomyślałem, że warto to powiedzieć ludziom, iż w aptece, banku, punkcie usługowym każdy właściciel może taką akcję przeprowadzić. Może powiedzieć pracownikom, że jeżeli mają zbędne książki dziecięce na tyle godne by ktoś mógł z przyjemnością z nich korzystać to niech przyniesie do firmy. Położy się je w jednym miejscu, odpowiednio oznakowanym i małe dzieci będą mogły wybrać najciekawszą dla siebie i zabrać ją do domu. Może spowoduje to większe zainteresowanie dziecka książką w jego życiu? Może dziecko, którego nie stać na książkę, będzie mogło z mamą poczytać w domu? Może dziecko czy to bogate, czy nie tak bardzo znajdzie sobie jeszcze jednego przyjaciela w życiu i tym przyjacielem będzie książka?
Wystarczy tylko o tym powiedzieć ludziom. Wówczas dowolna osoba w Polsce może wydrukować logo ze strony internetowej i praktycznie bez kosztów przeprowadzić akcję u siebie w swoim sklepie, aptece czy podobnym miejscu. Może przejrzeć swoją biblioteczkę, może zapytać współpracowników, może poprosić swoje dziecko by przeprowadziło zbiórkę książek w szkole. I akcja gotowa, i więcej dzieci ma dostęp do książek. A logo widniejące na szybie sklepu będzie informowało o możliwości wzięcia książki bezpłatnie.
Ważną przy tym rzeczą jest by pamiętać, że książki muszą szanować dziecko. Muszą być zdatne do użytku, czyste, nie rozlatujące się. Muszą być również zajmujące, a sprawdzić to można przez okres karencji na stoliku. Jeżeli nie zainteresuje nikogo prze np. miesiąc to znaczy, że jedynym miejscem dla niej jest makulatura .
Wiem jednak, że książki na półkach, te odkładane mają swoją wartość i warto również je przekazać innym. Warto tworzyć więź człowiek – książka, a ta akcja pozwoli na robienie tego wcześniej.
3 zasady:
1. Każde dziecko książkę, która mu się podoba może wziąć sobie za darmo.
2. Każde dziecko ma prawo książkę czytać i kochać.
3. Każde dziecko ma prawo cieszyć się książką.