Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, czyli szczeżuje, skąposzczety i szczwół

Obchodzony 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ma na celu przypomnieć wszystkim, jak ważna jest troska o język ojczysty, budowanie świadomości językowej oraz dbałość i wrażliwość na słowo. To również okazja do zwrócenia uwagi na konieczność kształtowania twórczych, odpowiedzialnych i świadomych postaw wobec języka ojczystego.

W naszej szkole obchodzony będzie 9 lutego 2022 r.

Plan obchodów:

1. Na korytarzu głównym zaprezentowany zostanie wykład profesora Miodka na temat piękna języka polskiego.
  2. Każda klasa wykona w grupach plakaty, na którym przedstawi ( znaczenie, pochodzenie, użycie w zdaniu, zobrazowanie):
  3. 2 słowa obcego pochodzenia ,
  4. 2 słowa rzadko używane,
  5. polski łamaniec językowy.

Prace będą oceniane przez nauczyciela przedmiotu, a najlepsze wywieszone na korytarzu. Wszystkie prace proszę dostarczyć do biblioteki szkolnej do dnia 28.01.2022 r..

1. Sylwia Karpowicz-Słowikowska przedstawi wykład: „Język polski oczami obcokrajowców.”
  2. SU zaprezentuje poezję śpiewaną z radiowęzła.
  3. Młodzież z opiekunami przygotują Debatę Oxfordzką i zaprezentują ją.

Cecylia Gala, Agnieszka Jenda